Kineski kamion iz Šumadije

Bez autora
May 04 2014

Do kraja ovog meseca u Kini će biti potpisan ugovor o partnerstvu tamošnje državne kompanije JAK i našeg preduzeća „Zastava kamioni”. Ugovorom će biti definisani detalji proizvodnje jednog kineskog kamiona u Kragujevcu. Reč je o modelu N75, nosivosti do 4,5 tone. U „Zastava kamionima” su spremni za ovaj veliki poduhvat, budući da se u fabrici već proizvodi domaći model iste klase – „eurozeta”. Zajedničko ulaganje sa velikom kineskom kompanijom, koja godišnje proizvodi 530.000 kamiona, autobusa i lakih komercijalnih vozila, doneće dugo očekivani spas za „Zastava kamione”, preduzeća u restrukturiranju koje već duže od jedne decenije pokušava da pronađe strateškog partnera iz svoje branše. Osim toga, aranžman sa Kinezima trebalo bi da iskoriste i naši proizvođači delova (akumulatora, guma, stakla).

Kineski kamion iz ŠumadijeDo kraja ovog meseca u Kini će biti potpisan ugovor o partnerstvu tamošnje državne kompanije JAK i našeg preduzeća „Zastava kamioni”. Ugovorom će biti definisani detalji proizvodnje jednog kineskog kamiona u Kragujevcu.

Reč je o modelu N75, nosivosti do 4,5 tone. U „Zastava kamionima” su spremni za ovaj veliki poduhvat, budući da se u fabrici već proizvodi domaći model iste klase – „eurozeta”.

Zajedničko ulaganje sa velikom kineskom kompanijom, koja godišnje proizvodi 530.000 kamiona, autobusa i lakih komercijalnih vozila, doneće dugo očekivani spas za „Zastava kamione”, preduzeća u restrukturiranju koje već duže od jedne decenije pokušava da pronađe strateškog partnera iz svoje branše. Osim toga, aranžman sa Kinezima trebalo bi da iskoriste i naši proizvođači delova (akumulatora, guma, stakla).

Vrata za ovaj veliki posao otvorila je državna delegacije Srbije, koja je krajem prošle godine, predvođena predsednikom Tomislavom Nikolićem, boravila u zvaničnoj poseti Kini. Posle više uzajamnih poseta, marta ove godine u Beogradu, potpisan je Memorandum o saradnji. Svečanosti je prisustvovao predsednik kineske kompanije An Đin.

Posao između naše i kineske kompanije odvijaće se u tri faze. Prva podrazumeva montažu kamiona u SKD stanju, što znači da će se u pogonima kragujevačke fabrike u početku sklapati delovi najmanjeg stepena rastavljenosti. Za te potrebe, iz Kine će, po potpisivanju ugovora, biti dopremljeno 36 kompletnih lotova. Delegacija „Zastava kamiona” ovih dana dogovora detalje te isporuke, a montaža će početi na jesen, najverovatnije trećeg oktobra, kada kragujevačka fabrika obeležava 75 godina postojanja.

Prethodno, ovde bi trebalo da stignu tri kamiona modela N75. Jedan će moći da pogledaju potencijalni kupci, a druga dva poslužiće za obuku radnika. Do isporuke lotova i početka montaže, radnici „Zastava kamiona” moraće da steknu nova znanja i pripreme se za montažu kamiona koji je drugačiji od modela italijanskog „Iveka”. Sa tom kompanijom „Zastava kamioni” su imali višedecenijsku saradnju, koja je poslednjih godina, iz različitih razloga, svedena samo na komercijalne poslove.

U drugoj fazi, u Kragujevac će početi da stižu delovi većeg stepena rastavljenosti, kako bi radnici „Zastava kamiona” mogli postepeno da „ulaze u posao“. Tokom tog procesa trebalo bi da se obavi i delimična lokalizacija proizvodnje delova. Cilj je da kineski model N75 već u toj fazi bude deklarisan kao domaći proizvod, kako bi bez carina mogao da se izvozi u zemlje sa kojima Srbija ima ugovore tog tipa.

Treća, najvažnija faza, podrazumeva transfer JAK-ove tehnologije u našu zemlju, završetak procesa lokalizacije proizvodnje delova, ali i izgradnju potpuno novog pogona u Kragujevcu. Moguća lokacija je Kormansko polje, gde „Zastava kamioni” imaju parcelu površine šest hektara. Do tog trenutka, zajednička kompanija bi i formalno trebalo da bude osnovana, a planirano je da u početku proizvodi 3.000 kamiona modela N75.

Nakon toga, očekuje se iskorak na strana tržišta. JAK ima svoje proizvodne pogone u Rusiji i Meksiku, ali Kinezi planiraju da iz Kragujevca osvoje tržišta koja do sada nisu uspeli da „pokriju”, pre svega Evrope, severa Afrike i zemalja Bliskog istoka.

Reč je o modernoj kompaniji koja ima svoju tehnologiju, ali koja sarađuje i sa svim velikim svetskim proizvođačima delova. Pogon JAK-a u Milanu bavi se dizajnom, a u Japanu je smešten razvojni centar. Sedište kompanije je u gradu Hafej, koji ima oko osam milina stanovnika, približno kao cela Srbija, a samo u kineskim pogonima JAK-a radi oko 30.000 ljudi.

Proizvodnja i izvoz JAK-ovog kamiona koji će se praviti u Kragujevcu, velika je šansa za sve naše komponentaše, koji posle „Fijata” dobijaju priliku da sarađuju sa još jednom ozbiljnom kompanijom. Ipak, za tako nešto moraju već sada da se pripreme, kako se ne bi dogodilo da ostanu „kratkih rukava“, kao u slučaju italijanskog proizvođača automobila. Spektakularno najavljivana saradnja naših proizvođača delova sa „Fijatom” svela se samo na nekoliko firmi koje su uspele da dostignu tražene standarde proizvodnje. Najveći broj zainteresovanih ostao je bez potrebne licence.

O budućem mestu Kragujevca na industrijskoj mapi Evrope, koju su Kinezi ozbiljno počeli da „crtaju”, ne treba trošiti reči, ostaje još samo da se vidi da li će vremešni radnici „Zastava kamiona“ uspeti da ispune ono što se od njih bude tražilo. Ova kragujevačka fabrika sada ima 390 zaposlenih, a možda je ovo pravi trenutak da vremešniji radnici, uz socijalni program i primerene otpremnine, ustupe mesto mlađima.

Na primeru JAK-a videće se i koliko je naša država spremna da odgovori na izazove koje donosi dolazak jedne velike kompanije. Efikasnost administracije, o kojoj se ovih dana toliko govori, biće stavljena na ispit. Sa Kinezima se dugo pregovara, ali kada detalji budu stavljeni na papir, sve mora da funkcioniše, ukoliko ne želimo da se obrukamo pred onima koje nazivamo prijateljima iz daleke zemlje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik